W Afryce żyją dinozaury?

Czy w dżunglach Afryki żyją dinozaury? Według świadków mokele- mbembe (bo tak jest nazywany w Gabonie) przypomina średniej wielkości dinozaura zauropoda, a dokładnie brontozaura. Czy naukowcom uda się odnaleźć niezbite dowody na istnienie mitycznego zwierzęcia?

PD
Powszechnie przyjmuje się, ze dinozaury wyginęły miliony lat temu. Do dziś nie wiadomo, co spowodowało wyginięcie gigantycznych gadów. A może dinozaury wcale nie wyginęły? Czy zwierzęta widziane w afrykańskiej dżungli mogły przetrwać zagładę swojego gatunku?

Mieszkańcy środkowej Afryki, szczególnie północnego Gabonu, nie mają wątpliwości, gdy pokazuje im się rysunki wymarłych dinozaurów. - To mokele- mbembe i one żyją a nie wymarły - opowiadają z pewnością w głosie.

Pierwsze doniesienia o tajemniczych zwierzętach zebrał w 1913 roku kapitan Fredrich von Stein zu Lausnitz. Według jego opisów mokele- mbembe jest wielkości słonia, ma bardzo długą  szyję i długi ogon. Porusza się powoli i trudno go dostrzec, gdyż doskonale wtapia się w otoczenie. Jego mięso może być trujące - podobno plemię Pigmejów, któremu udało się upolować poczwarę, po zjedzeniu mięsa gada, zachorowało i umarło.


Co kilka lat z zachodnich uczelni wyruszają ekipy poszukujące tajemniczego zwierzęcia. Niestety, pomimo wielu prób nie udało się zdobyć żadnego okazu. Ciężkie warunki klimatyczne oraz sytuacja polityczna w tej części Afryki zdecydowanie nie sprzyja tego typu działalności. Kilka wypraw potwierdziło jedynie pogłoski o istnieniu zagadkowego reliktu, zdobyto odcisk stopy, a nawet próbki odchodów.

Tajemniczy gad wciąż czeka na swojego odkrywcę, pozostaje nam tylko uzbroić się w cierpliwość. Prędzej czy później zagadka mokele- mbembe zostanie rozwiązana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz