Jadowita kobra grasuje na Śląsku?

Na terenie Dąbrowy Górniczej trwa poszukiwanie jadowitej kobry. Policja i strażacy przeczesują zbiornik Pogoria IV. Czy faktycznie jadowity wąż grasuje w Zagłębiu?

shutterstock.com
Nieprawdopodobną wiadomość podało Polskie Radio: w Polsce, na Śląsku, w okolicach Dąbrowy Górniczej może grasować jadowity wąż, kobra! Policja i strażacy szukają węża w rejonie zbiornika Pogoria IV, który jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Zagłębia.


Skąd kobra w południowej Polsce? Nie wiadomo. Jak podaje Tomasz Czerniak z policji w Będzinie, w tym momencie informacja o jadowitej kobrze jest dokładnie sprawdzana.

Co trzeba wiedzieć o jadowitym wężu?

Ukąszenie przez kobrę azjatycką powoduje wiele skutków, a najważniejszym jest śmiertelne działanie neurotoksyczne. W przypadku ukąszenia przez okularnika ból porównywalny jest do ukłucia. W niecałe 24 godziny później następuje paraliż, który obejmuje kolejno: kończyny, szyję, kark, mięśnie, język, wargi i w końcu gardło. Mówienie początkowo staje się trudne, a w końcu niemożliwe. Warga dolna opada i następuje ślinienie. Pacjent ma coraz większe trudności z połykaniem, a oddychanie staje się bolesne. Można także zaobserwować krwawienie z różnych otworów ciała.

Miejmy nadzieję, że informacja o kobrze okaże się tylko plotką, gdyż nie życzymy nikomu bliskiego spotkania z tym jadowitym gadem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz