Tajemnicze znalezisko w piramidzie Majów

Minęły tysiące lat, a my wciąż wiemy tak niewiele o starożytnych kulturach. Zachęcamy do zainteresowania się starożytnymi cywilizacjami, gdyż kryją one jeszcze niejedną tajemnicę.
Photoxpress.com
Meksykańscy naukowcy odkryli w jednej z piramid Majów w Bonampak kryptę, ukrytą pod podłogą jednej z komnat, zawierającą ludzki pochówek z VIII wieku - informuje serwis internetowy Instituto Nacional de Antropologia e Historia (INAH).
Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Bonampak - mieście Majów zamieszkanym w okresie ok. 580-800 r. n.e. - położonym na terenie stanu Chiapas w południowo-wschodnim Meksyku.

Znalezisko pochodzi z końca VIII wieku, z okresu panowania Chaan Muana II - ostatniego władcy miasta w latach 776-792 - który nakazał wybudowanie piramidy, zwanej dzisiaj Świątynią Malowideł.


Na szczycie tej piramidy znajdują się trzy komnaty, bogato zdobione malowidłami Majów przedstawiającymi przygotowywania i wyprawę po jeńców, scenę bitwy oraz śmierć jeńców.

Jak poinformował archeolog Aleksander Tovalin Ahumada, kierujący pracami wykopaliskowymi, pod podłogą jednej z komnat naukowcy odnaleźli ukrytą kryptę o długości 2,2 metra, szerokości 0,7 metra i wysokości 0,75 metra, której sklepienie pokryte było stiukiem w białym kolorze.

Wewnątrz znajdowały się szczątki mężczyzny mierzącego 170 centymetrów wzrostu, który w chwili śmierci miał około 35-42 lata, oraz wiele przedmiotów ofiarnych.

Wśród odnalezionych artefaktów znajdują się dwa naczynia pokryte polichromią, alabastrowa waza, naszyjnik i dwie bransolety z jadeitu, składające się razem z 443 elementów, napierśnik wykonany z muszli oraz krzemienny nóż.

Odkrycia dokonali naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku podczas badań struktury piramidy przy pomocy georadaru, prowadzonych w celu określenia zakresu uszkodzeń, jakich doznała budowla w wyniku trzęsień ziemi w latach 2005-2007, oraz ustalenia właściwego sposobu konserwacji malowideł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz